IMGP6939.jpg

5 CZERWONY FLAG

według Jeremy Jones'a

GDY WYBIERASZ SIĘ POZA TRASY PAMIĘTAJ, ŻE MUSISZ MIEĆ ZE SOBĄ DETEKTOR, ŁOPATKĘ, SONDĘ ORAZ DOŚWIADCZONEGO PARTNERA. SPRAWDŹ JAKIE JEST ZAGROŻENIE LAWINOWE I ZWRACAJ UWAGĘ NA 5 CZERWONYCH FLAG.

JEŹDZIJ TAK BYŚ MÓGŁ WRÓCIĆ W GÓRY KOLEJNY RAZ.

 
Śnieg.png

Świeży śnieg

90% lawin wywołanych przez ludzi zdarza się podczas opadu lub w ciągu 24 godzin po nim. Zwróć na ten fakt szczególną uwagę. Traktuj śnieg, który spadł w ciągu ostatniej doby jako ekstremalnie niebezpieczny. Przestrzegaj tej zasady a zmniejszysz ryzyko porwania przez lawinę o 90%.

Lawina.png

Ślady lawin

Jeżeli zauważysz ślady lawin, jest to znak, że mogą schodzić one bez udziały człowieka. Powinno być to traktowane bardzo poważnie, zwłaszcza jeśli lawiny te widać na stokach o podobnym nachyleniu bądź na podobnej wysokości jak te, na których chcesz jeździć.

Szczelina.png

Zapadająca się lub pękająca warstwa śniegu

Jeśli poczujesz, że warstwa śniegu zapada się pod twoimi nogami lub usłyszysz głuche tąpnięcie, to znak, że warstwy śniegu są bardzo niestabilne. Śnieg może również pękać podczas podejścia na fokach lub jazdy po nim.

Temperatura.png

Wzrost temperatury

Bez względu na temperaturę początkową każdy szybki wzrost temperatury jest niebezpieczny, ponieważ śnieg nie ma czasu na dostosowanie się do jej zmiany. Zachowaj szczególną ostrożność w pierwszy ciepły dzień po złej pogodzie.

Wiatr.png

Śilny wiatr

Jeśli wiatr jest wystarczająco silny żeby przenosić śnieg, warunki lawinowe mogą zmienić się ze stabilnych w niebezpieczne nawet bez świeżego opadu. Zwracaj uwagę na nawisy śnieżne i nawiany śnieg.